Wielkanoc

Boże Narodzenie i Wielkanoc. Przesilenie zimowe i równonoc wiosenna. Nie bez przyczyny chrześcijańskie święta wypadają właśnie w takich momentach roku - bo przypominają o dwóch bardzo podstawowych potrzebach człowieka.

Wiosenne kwiaty nad Jeziorem Zuryskim
***
Czasem jest źle. Jest zimno, ciemno, brakuje wszystkiego. I wydaje się, że tak będzie już zawsze, noc nigdy nie minie, że już nigdy nie będzie zielono, że już nigdy nigdy nie zabłyśnie słońce.
Wtedy potrzebujemy, żeby ktoś nas przytulił. Powiedział, że będzie dobrze. Zamrugał gwiazdką na niebie. Wziął nas na ręce i uniósł daleko przed złym Herodem. Żeby ktoś powiedział nam jasno i wyraźnie, że najciemniejsza godzina jest jednocześnie początkiem. Że od tej pory już będzie lepiej, że może nie będziemy tak od razu widzieć poprawy, może nie każdy dzień będzie jaśniejszy, może jeszcz najgorsze mrozy przed nami - ale już coraz wcześniej budzi się świt, coraz później zachodzi słońce. Boże Narodzenie to taki przykład łagodnego pocieszenia i dodania nadziei.
***
A czasem jest tak, że jest nam w sumie dobrze. Jasnych chwil jest tyle samo, co mroku. Jednego dnia wystawiamy twarz do słońca, drugiego marzną nam nosy. Wszystko dookoła wydaje się iść w dobrym kierunku. I trochę nas kusi, by siąść sobie w miękkim fotelu i pozwolić, by inni zrobili resztę.
I wtedy dobrze nam robi, jak ktoś każe nam się za siebie wziąć. Przypomni, że jeśli coś ma się zmienić - w nas, w świecie dookoła - to ja muszę ruszyć swoje cztery litery i zacząć działać. Że to działanie może być trudne - i trzeba być na to przygotowanym. Że może trzeba będzie coś poświęcić, może zrobić coś nieprzyjemnego. Ale jest to konieczne. I właśnie nadszedł czas. I wtedy potrzebujemy poczuć, że jesteśmy sami, choćbyśmy wołali “Eli Lama Sabachtani”.
***

Czasem potrzebujemy Gwiazdki, czasem Wielkiej Nocy. Czasem pierniczka a czasem jajka na twardo. I to jest dobrze. I choć może nam się wydawać, że do tego drugiego święta jest strasznie daleko, to tak naprawdę dzielą je trzy miesiące.

Komentarze

Popularne posty

Strona na facebooku