Lektury dla zapracowanych

Na pewno znacie to uczucie, kiedy na półce czeka na Was sterta ambitnych lektur polecanych przez zaufanych znajomych, a Wy wolelibyście sobie jednak w tym czasie wydziergać kolejną sukieneczkę dla lalki... Prawda?
Mam dla Was dobrą wiadomość. Patrzyłam ostatnio na moją biblioteczkę i zaskoczeniem odkryłam, że w bardzo wielu przypadkach główną myśl książki da się streścić w jednym albo dwóch zdaniach. Pomyślcie, ile ubranek mogłabym zrobić na drutach, gdybym nie zmarnowała czasu na czytanie!

“Magia sprzątania”, Marie Kondo

Aby mieć porządek musisz dla każdego przedmiotu odpowiedzieć sobie na dwa pytania: czy to jest coś, czego potrzebuję? Jeśli tak - to gdzie jest jego miejsce?

“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, Dale Carnegie

Staraj się wyobrazić sobie sytuację od strony osoby, z którą rozmawiasz. Postępuj tak, by po kontakcie z tobą ta osoba czuła się lepiej.

“Ona ma siłę”, Emily Nagosky

Seks jest w głowie a nie w ciele. Kontekst ma znaczenie - czyli suma czynników podniecających i hamujących podniecenie.

“Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych”, Matthew Walker

Sen jest ważny. Spanie za krótko szkodzi.

“Podręcznik dyktatora”, Bruce Bueno de Mesquita, Alastair Smith

Nie ma jakościowej różnicy między dyktaturą a demokracją, jest tylko różnica ilościowa - ile osób ma wpływ na działania władzy. Władza dba tylko o tych, od których (pośrednio albo bezpośrednio) zależy. Jeśli dba o innych, to łatwo może (i najczęściej jest) zastępowana przez tych, którzy poprawiają sytuację tych, którzy mają wpływ na wybór władzy kosztem tych, którzy wpływu nie mają.

“Factfulness”, Hans Rosling

Świat się szybko zmienia i nie jest wcale taki zły, jak nam się wydaje. Pomimo tragedii i okropności dziejących się na Ziemi, mimo wszystko jest lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

“Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej produktywności”, David Allen


Nie trzymaj listy rzeczy do zrobienia w głowie, tylko zapisane w jednym miejscu. Kiedy coś masz zrobić, zacznij od zastanowienia się, jaka jest pierwsza fizyczna akcja, którą musisz wykonać - i stale uaktualniaj bieżącą listę “następnych kroków” do zrobienia.
***

P.S. Wszystkie powyższe książki przeczytałam z przyjemnością. Do niektórych mam zastrzeżenia, ale wszystkie uważam za warte uwagi. Nawet jeśli rzeczywiście jedynie przekazują jedną myśl, to zawierają również uzasadnienie i wyjaśnienie stawianej tezy, liczne przykłady i porównania. Dają też możliwość lepszego i głębszego zrozumienia opisywanego zagadnienia, oraz masę porad, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Polecam! No, chyba że macie jakieś dużo ważniejsze hobby, którym wolicie się zająć ;)

Komentarze

 1. A można połączyć przyjemne z pożytecznym i czytać dziergając ;) Nie wiem, czy na drutach się tak da, ale jak na szydełku można, to na drutach pewnie też ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że nie dałabym rady jednocześnie robić na drutach i czytać, bo moje umiejętności nie są na tyle zaawansowane, bym nie potrzebowała oczu. Ale myślę sobie, że dałoby się bez problemu słuchać audiobooka - muszę spróbować! Dzięki za pomysł!

   Usuń
  2. O tak, audiobook i robótka to najlepsze połączenie!

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Strona na facebooku