Silna wola

Wydaje się, że wiemy o co chodzi z tą silną wolą. Silna wola to coś, czego potrzebujemy by zwlec się rano z łóżka, by powstrzymać się od zjedzenia ciastka, by zmusić się do zdrowego jedzenia, by regularnie ćwiczyć i by wykonywać zalecane techniki oddechowe.

Półwysep Au na Jeziorze Zuryskim

Aby to wszystko osiągnąć, musimy być twardzi, musimy być dla siebie surowi, musimy wierzyć w sukces, przypominać sobie o tym, co się nam już udało i skupiać na tym, co teraz.
Prawda?
NIE.
Badania nad silną wolą wykazały coś wręcz przeciwnego (bardziej szczegółowo, ale po angielsku, na tym filmiku).
Silna wola, to jest coś, co możemy osiągnąć przez spanie odpowiednio dużo, przez ćwiczenie się w odmawianiu sobie przyjemności, przez aktywność fizyczną, medytację i zdrowe odżywianie.
Dodatkowo, jeśli chcemy rzeczywiście wytrwać w postanowieniu, pomoże nam pobłażliwość w przypadku upadków, myślenie pesymistyczne (“co może pójść nie tak”), wyobrażanie sobie porażki, nie zachłystywanie się sukcesami - oraz zaprzyjaźnienie się z sobą w przyszłości.
Takie wnioski wysnuli naukowcy z badań - czyż to nie odwraca do góry nogami naszych wyobrażeń? Czyż nie jest dokładnie odwrotnie, niż to, czego naiwnie byśmy oczekiwali?P.S. To działa.

Komentarze

Popularne posty

Strona na facebooku